Trajnim për arkë

Trajnim për arkë
Ruben Taylor

Një mbret ka kështjellën e tij, një fëmijë ka dëshirë të madhe për dhomën e tij, një foshnjë është në djep ose e rrethuar për siguri. A nuk meritojnë miqtë tanë të rinj të qenit të njëjtin konsideratë për mirëqenien e tyre kur ne jemi larg?

Shiko gjithashtu: Vaksinimet dhe orari i vaksinimit për qentë

Pritjet e arkës

Shiko gjithashtu: Zarzavate dhe perime te Ndaluara per qen

Arkat e qenve shpesh konsiderohen mizore. Në fakt, ato janë pajisje sigurie dhe trajnimi, dhe si të tilla përfitojnë si qeni ashtu edhe pronari. Ky trajnim në një orar njerëzor u mëson këlyshëve kontrollin e urinës dhe zorrëve dhe kufizon një demon që përtypet në territorin e tij. Një qen i transportuar në një arkë në një makinë ka më shumë gjasa t'i mbijetojë një aksidenti dhe më pak të ngjarë të shkaktojë një të tillë.

Do të jeni gjithashtu më të mirëpritur në hotele nëse premtoni ta mbani qenin në transportues sa herë që dilni nga dhoma. Veç kësaj, qeni ndihet më rehat kur lihet vetëm nëse është në "dhomën" e tij.

Mbajtëset vijnë në të gjitha madhësitë, ngjyrat dhe stilet. Më të zakonshmet janë kutitë prej plastike për transportin ajror dhe ato të përdredhura me tela që zakonisht vijnë me një tabaka metalike në fund. Për ata që synojnë të bëjnë shumë udhëtime ajrore me qentë e tyre ose qentë e të cilëve preferojnë vende të errëta dhe komode, opsioni plastik është më i mirë. kutitë e telitjanë të preferuarat në shumicën e rasteve të tjera.

Madhësia e arkës bazohet në madhësinë e qenit. Duhet të ketë hapësirë ​​të mjaftueshme që ai të ngrihet në këmbë, të ecë në një rreth të vogël dhe të shtrihet rehat. Transportuesi shërben si një vend ku qeni mund të pushojë dhe të përtypë në mënyrë të sigurt lodrat e duhura. Nuk është një zonë ushtrimesh.

Nëse planifikoni të përdorni bartësin si një ndihmë zbutëse, madhësia është e një rëndësie të madhe. Nëse ka vend që Rex të ngatërrohet dhe më pas të shtrihet për t'u tharë larg rrëmujës, kutia mund të mos i shërbejë qëllimit të saj. Kur blini një mbajtës për këlysh, mbani parasysh madhësinë e qenit të rritur; por derisa të rritet, hapësira e tepërt duhet të izolohet në një farë mënyre. Masoniti (Duratex), akriliku, apo edhe një raft i vjetër frigoriferik mund të shërbejnë si barriera.

Pasdite në strofkë

Eng sa kohë mund të qëndrojë një qen në transportues në një seancë? Rregulli i artë është të mos kaloni një orë për çdo muaj moshe derisa të arrini një maksimum prej nëntë ose dhjetë orësh (mesatarja e një dite pune). Çdo seancë duhet të paraprihet dhe të pasohet nga një orë stërvitje aerobike. Nëse kjo është shumë kohë për qenin tuaj, punësoni një shëtitës qeni për ta ushtruar atë në mesditë.

Para se ta lini qenin tuaj për një kohë të gjatë, shikoni nëse ai është mësuar me motin.kuti transporti. Një qen që e zë paniku kur lihet vetëm shkakton dëme në arkë dhe, akoma më seriozisht, në vetvete. Dhe kurrë, kurrë mos e futni atë në arkë kur ai mban ndonjë jakë korrigjimi - mund të ngecë në diçka dhe ta mbysë kafshën.

The Runner Pup

Young këlyshët kanë nevojë për shumë stimulim dhe reagim njerëzor, kështu që mos u mbështetni shumë te transportuesi në muajt e parë. Shumica e këlyshëve tre deri në katër muaj mund të qëndrojnë gjatë natës në bartësin e tyre deri në gjashtë orë, megjithëse ata ende nuk e kanë atë lloj kontrolli të fshikëzës gjatë ditës. Qentë më të rinj që shkojnë në arkë para gjumit duhet të merren për të lehtësuar veten të paktën një herë në mes të natës. Shihni se si është muaji i parë i një qeni në shtëpi.

Arka rekomandohet si pjesë e rutinës së aktivitetit të përditshëm derisa qeni të arrijë moshën e adoleshencës, afërsisht 18 muajsh, në rastin e qenve shumë përtypës ose ndryshe shkatërrues . Kjo është një kohë e paqëndrueshmërisë së sjelljes dhe mësimit të provave dhe gabimeve. Vazhdoni ngadalë kur është koha për të hequr qenin nga transportuesi; lëreni vetëm për disa orë në të njëjtën kohë. Dhe mendoni dy herë përpara se të lini një adoleshent kureshtar të vrapojë i lirë në shtëpi. Qeni juaj mund të silletperfekte për disa javë derisa një ditë të ktheheni në shtëpi për të gjetur vendin në gërmadha.

Një transportues mund të ofrojë paqe mendore për ju dhe qenin tuaj. Mendoni si një jakë me mure. Në fund të fundit, të dy aksesorët shërbejnë për të mbrojtur qenin tuaj nga instinktet e tij bazë dhe gabimet në gjykim. Duke e mbajtur qenin tuaj në arkë gjatë ditës së punës, ju i garantoni atij një mirëseardhje të madhe në shtëpi.
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.