A mund t'i jap ushqimin ose ushqimet e mbetura qenit tim?

A mund t'i jap ushqimin ose ushqimet e mbetura qenit tim?
Ruben Taylor

Tabela e përmbajtjes

Një nga pyetjet më të zakonshme në zyrën veterinare është: nga ushqimi i njerëzve, çfarë mund t'i ofroj qenit tim? Dhe jo sepse është e zakonshme që përgjigja është e lehtë. Kjo është një temë që do të krijojë disa artikuj, por ne do të fillojmë me një listë bazë të asaj që nuk mund të ofrohet.

Shiko gjithashtu: Strabizmi: qen me sy të kryqëzuar - Gjithçka për Qentë

Shihni listën e plotë të USHQIMIT TOKSIK për qentë këtu.

Shikoni këtu të gjithë artikujt rreth ushqimit.

Ushqimet e ndaluara për qentë

Ëmbëlsirat: në asnjë rrethanë nuk duhet t'u ofrohet qenve ushqim me sheqer. Gjithmonë mendoni se qentë, para zbutjes, nuk kishin akses në sheqer. Ne e dimë se shumëçka ka ndryshuar në metabolizmin e tyre që atëherë, por ky nuk ishte njëri prej tyre. Ata dhjamosen lehtë dhe vuajnë edhe nga diabeti. Kujdes nga ushqimet “dietike” që përmbajnë ëmbëlsues. Një nga më të përdorurit sot është ksilitoli, i cili mund të helmojë seriozisht qenin tuaj. Një plumb mund të jetë i mjaftueshëm për të shkaktuar hipoglicemi të rëndë (glukozë të ulët në gjak) dhe dështim të mëlçisë.

Ushqimet e yndyrshme: ne të gjithë kemi nevojë për yndyrë që trupi ynë të funksionojë mirë, por jo teprime dhe cilësi të mirë yndyrat. Mos i jepni mikut tuaj më të mirë ushqime të skuqura apo pate.

Çokollata: Përveç sheqerit dhe yndyrës, ajo përmban një substancë të përftuar nga kakao të quajtur teobrominë, e cila mund të jetë toksike për qentë dhe mund deri nëmadje i çoni në vdekje.

Kripë: Mos i jepni qenit tuaj asgjë që përmban kripë. Nëse ai ha një ushqim të plotë dhe të ekuilibruar, sigurisht që tashmë është duke gëlltitur sasinë e nevojshme të natriumit.

Kafeina: mund të shkaktojë konvulsione dhe ndryshime kardiake dhe të frymëmarrjes.

2>Rrushi dhe rrushi i thatë: mund të shkaktojnë shpejt dështimin e veshkave.

Pijet alkoolike: përveç një loje me shije shumë të keqe, mund të shkaktojë shqetësim, ndryshime në sjellje, metabolizëm , dëmtimi i trurit dhe i mëlçisë.

Farat: gropat e mollës dhe dardhës, kajsisë, kumbullës dhe pjeshkës mund të jenë vdekjeprurëse pasi përmbajnë acid hidrocianik (i cili kthehet në cianid – helm – gjatë tretjes). Kjo substancë ndërhyn në funksionin e rruazave të kuqe të gjakut dhe mund të shkaktojë të fikët, konvulsione apo edhe vdekje.

Qepët dhe hudhrat: të papërpunuara, të gatuara ose në salca, këta dy përbërës përmbajnë jashtëzakonisht toksikë Komponimet e squfurit për qentë që mund të shkaktojnë ndryshime në hemoglobinë, duke shkaktuar anemi të rëndë. Disa rreshta studimesh të ushqimit të bërë në shtëpi për qen tregojnë sasi të vogla ditore të hudhrës për rritjen e imunitetit dhe si një ilaç kundër pleshtave dhe rriqrave. Ka studime që sigurojnë se ofrimi i një sasie (fetë) të vogël hudhre në ditë, për vite me radhë, nuk do të shkaktonte asnjë ndryshim në provime, pasi doza për dehje nga kjo.përbërësi është mjaft i lartë. Ato studime që madje citojnë se, për të dehur një qen 5 kg, do të duheshin 5 thelpinj hudhër në një vakt të vetëm. Nga ana tjetër, qepa mund të shkaktojë sëmundje serioze në doza shumë të ulëta, madje edhe në sasinë e përgatitjes së orizit për njerëzit. Prandaj, jini shumë të kujdesshëm me ushqimin e bërë për njerëzit dhe ushqimin për fëmijë.

Ka edhe ushqime të tjera që mund të shkaktojnë probleme për qenin tuaj, megjithatë këto janë më të zakonshmet. Edhe në sasi të vogla, është më mirë të mos rrezikojmë shëndetin e kafshëve tona, apo jo?

Në rast dyshimi ose gëlltitje të ndonjë ushqimi ose objekti të huaj të ndryshëm, kërkoni veterinerin tuaj të besuar.

4>Ushqimi i lejuar për qentë

Kush nuk i pëlqen të ndajë një meze të lehtë me shokun e tij më të mirë ose kush mund t'i rezistojë asaj fytyrës lypëse që vetëm qentë dinë ta bëjnë?

Pasi të flasim për çfarë është e ndaluar , le të vazhdojmë duke folur pak për ushqimet që lejohen për qentë . Sigurisht që sensi i shëndoshë është i rëndësishëm, le të komentojmë disa artikuj që mund të jepen si meze dhe në sasi të vogla, asgjë për të zëvendësuar ushqimet e plota të treguara nga veterineri i besuar.

Ndër ato të lejuara janë frutat në përgjithësi ( shih listën e të ndaluarve). Ata që janë më të suksesshëm në mesin e qenve janë: molla, dardha, banania, shalqiri dhe pjepri. Në ditët e nxehta, një mënyrëe lehtësimit të nxehtësisë është të ofrohen këto fruta të ngrira. Por mbani mend: sasi të vogla dhe gjithmonë pa fara .

Një tjetër kampion në listën e ushqimeve më të dëshiruara mes qenve është veza. Proteina me cilësi të shkëlqyeshme, vezët (si pula ashtu edhe thëllëza) janë ushqime të shkëlqyera. Ofrojini gjithmonë të gatuar , të qëruar dhe në pjesë të vogla.

Vendi vjen pula, e cila është shumë e suksesshme edhe në botën e qenit. Copat e vogla të prerjeve të ligët, të gatuara, pa lëkurë, pa erëza dhe pa kocka apo kërc janë ushqime të shëndetshme dhe shumë të shijshme.

Salmoni dhe peshku në përgjithësi kënaqin qiellzën e qenve, megjithatë kini shumë kujdes me kockat. Shërbejini vetëm fileto të prera në katrorë, gjithmonë të gatuara, pa kocka dhe pa erëza.

Mund të duket ndryshe, sado kafshë shtëpiake të pëlqejnë bishtajat e ziera dhe është një meze e lehtë super e shëndetshme, ia vlen ta provoni.

Ashtu si ne, qenve u pëlqen ushqimi me shije të ëmbël. Siç treguam në artikullin e mëparshëm, sheqeri është i ndaluar, por patatet e ëmbla janë shumë të njohura mes tyre. Duhet të ofrohet gjithmonë i gatuar dhe në pjesë shumë të vogla pasi mund të shkaktojë gazra, shqetësime në bark dhe madje të ndryshojë nivelet e glukozës në gjak nëse hahet në sasi më të mëdha.

Së fundi, jogurti ka fituar edhe shumë qen. Mund të shërbehet në ditët e nxehta, pasi ndihmojnë në uljen e ndjenjës së nxehtësisë. Por jomund të jetë çdo kos, thjesht natyral dhe i skremuar, pa ngjyrues apo agjentë të shijshëm.

Kur flas për snacks apo snacks, mendoni se janë thjesht ëmbëlsira, nuk mund të ofrohen në sasi që mund të ndikojnë në të ushqyerit. të kafshëve shtëpiake. Prandaj, një këshillë e bukur që duhet ndjekur është: mos kaloni 5% të ushqimit të përditshëm të kafshës shtëpiake me "shtesë". Nëse qeni juaj ha 100 g ushqim të plotë në ditë, ai mund të hajë maksimumi 5 g ushqime në ditë . Duket pak, por sigurisht që nuk është. Mos harroni se vaktet kryesore sigurojnë lëndët ushqyese që ai ka nevojë për të qëndruar i shëndetshëm.

Nëse keni dyshime, konsultohuni me veterinerin tuaj të besuar. Shëndeti i qenit tuaj është një punë serioze dhe meriton shumë vëmendje.

Shiko gjithashtu: Dallimet midis Shih Tzu dhe Lhasa ApsoRuben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.