Si të lani dhëmbët e qenit tuaj

Si të lani dhëmbët e qenit tuaj
Ruben Taylor

Larja e dhëmbëve të qenit tuaj është thelbësore për dy arsye kryesore. Së pari, parandalon gurin e dhëmbëve, një sëmundje që mund të vrasë nëse nuk trajtohet. Së dyti, përmirëson frymëmarrjen e kafshës.

Idealja është të filloni të pastroni në fazën e ngulitjes, që është kur qeni është më i ndjeshëm ndaj përvojave të reja. Përvetësimi i këtij zakoni si i rritur është shumë më i komplikuar, por jo i pamundur.

Hapi 1 – Zgjidhni kohën e duhur

Lani dhëmbët e qenit tuaj kur ai është i qetë dhe i relaksuar . Qëllimi juaj: krijoni një rutinë. Puna me furçë çdo ditë është ideale. Por nëse goja është e shëndetshme, tre herë në javë tashmë bëjnë një ndryshim. Pa larje, krijohet pllaka, duke e vënë qenin tuaj në rrezik për erën e keqe të gojës, sëmundjet e mishrave të dhëmbëve dhe prishjen e dhëmbëve. Mund të shkaktojë edhe infeksione të dhimbshme. Infeksionet e rënda mund të përhapen dhe të bëhen kërcënuese për jetën.

Hapi 2 – Mblidhni mjetet tuaja

Duhet të përdorni një furçë dhëmbësh të krijuar për qentë. Qimet janë më të buta dhe me kënd të veçantë. Furçat e gishtave mund të funksionojnë mirë për qentë nën 30 paund. Për qentë më të mëdhenj, shtyllat më të gjata mund të ofrojnë shtrirje më të mirë. Përdorni vetëm pastë dhëmbësh për qen. Ajo vjen në shije të këndshme për qentë si mish pule ose viçi. Asnjëherë mos përdorni pastën tuaj të dhëmbëve. Ai përmban përbërës që mund të dëmtojnë stomakun e qenit tuaj.

Hapi 3 –Merrni pozicionin

Shiko gjithashtu: Qeni me vështirësi në frymëmarrje: çfarë të bëni

Përpiquni të qëndroni në një vend që e bën qenin tuaj të rehatshëm. Mos qëndroni mbi qenin tuaj ose mos merrni një qëndrim kërcënues. Në vend të kësaj, provoni të gjunjëzoheni ose të uleni para ose pranë tij. Vlerësoni nivelin e ankthit të qenit tuaj. Nëse ai duket i mërzitur, ndaloni dhe provoni përsëri më vonë. Mund t'ju duhet të zotëroni secilin nga hapat e mëposhtëm me kalimin e kohës.

Hapi 4 – Përgatitni mishrat e dhëmbëve

Testoni disponueshmërinë e qeni juaj të manipulojë gojën duke kaluar gishtin mbi mishrat e dhëmbëve dhe dhëmbët e sipërm. Kjo do t'ju ndihmojë të mësoheni të keni diçka kundër dhëmbëve tuaj. Përdorni presion të lehtë. Mund t'ju duhet të mësoheni me këtë hap për disa seanca përpara se të vazhdoni.

Hapi 5 – Testoni pastën e dhëmbëve

Vendosni pak pastë në majë të gishtit tuaj. Lëreni qenin të lëpijë pastën nga gishti juaj në mënyrë që të mësohet me strukturën dhe shijen. Nëse pas disa ditësh ai refuzon të lëpijë pastën, provoni një shije të ndryshme. Me fat, do të gjeni një që ai ndihet si një kënaqësi.

Hapi 6 – Provoni furçën e dhëmbëve

Kur qeni mësohet të hapni dhe prekni gojën e tij, filloni të përdorni furçën dhe pastën së bashku. Ngrini buzën e sipërme. Ndërsa i afroheni dhëmbëve me furçë, poziciononi qimet në mënyrë që të arrijnë në vijën e mishrave të dhëmbëve.Pozicionimi në një kënd 45 gradë me dhëmbët do të ndihmojë qimet të masazhojnë vijën e mishrave të dhëmbëve dhe të pastrojnë pllakën.

Hapi 7 – Përdorni lëvizje rrethore

Shiko gjithashtu: Pneumonia tek qentë

Furça në rrathë të vegjël, duke shkuar në skajet e sipërme dhe të poshtme në secilën anë. Ndërsa drejtoni qimet përgjatë vijës së mishrave të dhëmbëve, mund të ndodhë një gjakderdhje e vogël. Gjakderdhja e lehtë e herëpashershme është e mirë. Por gjakderdhja e vazhdueshme dhe e rëndë mund të tregojë se po lani në mënyrë shumë agresive ose mund të jetë shenjë e problemeve me mishrat e dhëmbëve. Pyetni veterinerin tuaj për udhëzime.

Hapi 8 – Fokusohuni te pllakat

Lani vetëm disa dhëmbë në të njëjtën kohë, duke rritur numër çdo ditë. Merrni dy minuta në total. Nëse qeni reziston në fillim, provoni të filloni me dhëmbët e jashtëm dhe prapa dhëmbëve, ku pllaka tenton të mblidhet. Nëse mund të arrini te dhëmbët e pasmë, shkëlqyeshëm. Por nëse nuk mund t'i arrini ato, mos e shtyni shumë. Gjuha e saj e trashë ndihmon në pastrimin e asaj zone.

Hapi 9 – Sigurojeni qenin

Mbani një humor të lehtë ndërsa lani dhëmbët e qenit tuaj . Flisni me të gjatë larjes së përditshme, duke i treguar saktësisht se çfarë po bëni. Ripohoni se ai është një qen i mirë duke i përkëdhelur faqet ose duke i përkëdhelur kokën.

Hapi 10 – Shpërblimi

Kur të mbaroni furçën tëdhëmbët e qenit tuaj, ofroni një shpërblim me trajtimin e tij të preferuar ose vëmendjen shtesë. Ndaloni gjithmonë ndërsa të gjithë janë ende duke u argëtuar. Mos harroni gjithashtu se kujdesi dentar nuk përfundon me larje. Disa përtypje dhe trajtime ndihmojnë gjithashtu në luftimin e pllakës. Dhe mos harroni të planifikoni pastrime të rregullta profesionale dentare. Pyetni veterinerin tuaj se cila është frekuenca më e mirë për qenin tuaj.

Shihni se si ta mësoni një qenush të lajë dhëmbët

Shikoni intervistën me veterinerin Débora Lagranha për rëndësinë e larjes:
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.