Perime dhe perime që mund të hanë qentë

Perime dhe perime që mund të hanë qentë
Ruben Taylor

Qentë mund të hanë pothuajse të gjitha perimet. Kontrolloni këtu 25 ushqime toksike për qentë dhe gjithashtu zarzavate dhe perime që qentë NUK MUND të hanë.

Disa mund t'ju duket e çuditshme që një qen ha zarzavate dhe perime. Por ashtu si frutat, zarzavatet dhe perimet mund të jenë të mira për qenin. Shumë tutorë të qenve janë mbështetës të ushqimit natyral, i cili konsiston në shkëmbimin e ushqimit me ushqim. Dieta është bërë nga një veteriner/nutritionist dhe ka sasinë perfekte të të gjitha vitaminave, proteinave dhe karbohidrateve që i nevojiten qenit tuaj.

Theksojmë se idealja është që perimet të gatuhen para se t'u ofrohen qenve, si kjo ndihmon në tretje.

Duke kujtuar se jo çdo qen do të interesohet për këto ushqime, ka qen që nuk do t'i pëlqejnë asnjë prej tyre, të tjerëve do t'i pëlqejnë të gjithë dhe disave do t'ju pëlqejnë një gjë ose një tjetër.

Shënime:

– Perimet duhet të ofrohen të ziera ose të bluara derisa të bëhen “të pastra” në mënyrë që të treten më mirë;

– Patatet, mandiokinat, petullat, petullat dhe të ngjashme duhet të zihen gjithmonë;

– Gjethet e gjelbra duhet të grimcohen gjithmonë ose nuk do të treten;

– Perimet e tjera mund të grimcohen ose gatuhen , shikoni si preferon qeni juaj dhe si është më e lehtë për ju.

Le të shkojmë te lista e asaj që mund të hajë qeni juaj:

kungull i njomë

kungull /kungull

asparagus

patate

Shiko gjithashtu: 11 racat e qenve që nuk i keni ditur

patate e embel

patate (e zakonshme)

patate jacon

patëllxhan

panxhar

brokoli

carra

karrota

chuchu

Shiko gjithashtu: pse qentë hanë bar

lulelakër

lakër

bizele të freskëta (jo të konservuara)

bizele të ëmbla

spinaq

yam

jilo

kasava / baroa / patate majdanoz

Massava / Cassava / Manioc

borzilok

rrepë

zemër palme

speca (të gjitha ngjyrat)

bamje

rrepkë

majdanoz

domate

fasule jeshile
Ruben Taylor
Ruben Taylor
Ruben Taylor është një entuziast i pasionuar për qentë dhe pronar qensh me përvojë, i cili i ka kushtuar jetën e tij kuptimit dhe edukimit të të tjerëve për botën e qenve. Me mbi një dekadë përvojë praktike, Ruben është bërë një burim i besueshëm i njohurive dhe udhëzimeve për shokët e dashuruar të qenve.Pasi u rrit me qen të racave të ndryshme, Ruben zhvilloi një lidhje dhe lidhje të thellë me ta që në moshë të hershme. Magjepsja e tij me sjelljen, shëndetin dhe stërvitjen e qenve u intensifikua më tej, ndërsa ai u përpoq të siguronte kujdesin më të mirë të mundshëm për shokët e tij me gëzof.Ekspertiza e Rubenit shtrihet përtej kujdesit bazë të qenve; ai ka një kuptim të thellë të sëmundjeve të qenve, shqetësimeve shëndetësore dhe komplikimeve të ndryshme që mund të lindin. Përkushtimi i tij në kërkime dhe qëndrimi i përditësuar me zhvillimet më të fundit në këtë fushë siguron që lexuesit e tij të marrin informacion të saktë dhe të besueshëm.Për më tepër, dashuria e Rubenit për të eksploruar raca të ndryshme të qenve dhe karakteristikat e tyre unike e ka bërë atë të grumbullojë një pasuri të njohurive rreth racave të ndryshme. Njohuritë e tij të plota në tiparet specifike të racës, kërkesat për ushtrime dhe temperamentet e bëjnë atë një burim të paçmuar për individët që kërkojnë informacion rreth racave specifike.Nëpërmjet blogut të tij, Ruben përpiqet të ndihmojë pronarët e qenve të lundrojnë në sfidat e pronësisë së qenve dhe të rrisin foshnjat e tyre me gëzof për të qenë shoqërues të lumtur dhe të shëndetshëm. Nga trajnimiteknika për aktivitete argëtuese, ai jep këshilla dhe këshilla praktike për të siguruar edukimin perfekt të çdo qeni.Stili i ngrohtë dhe miqësor i shkrimit të Rubenit, i kombinuar me njohuritë e tij të mëdha, i ka dhënë atij një ndjekës besnik të entuziastëve të qenve, të cilët presin me padurim postimin e tij të ardhshëm në blog. Me pasionin e tij për qentë që shkëlqen përmes fjalëve të tij, Ruben është i përkushtuar të ndikojë pozitivisht në jetën e qenve dhe pronarëve të tyre.